Keňa – země nosorožce
Afrika. Černý kontinent rozkládávající se na obrovském území. Africké podnebí je pověstné svými žhavými slunečními paprsky, které doslova lidské tělo připečou a dají mu nádech tmavé čokoládové barvy. Na území afrického kontinentu se nalézá velký stát – Keňa. Keňa se vryla do podvědomí široké veřejnosti hlavně díky svému safari, které je jedinečné na celém světě. Nikde jinde neuvidíte pobíhat takové množství volně žijících zvířat – lvi, sloni, antilopy, zebry, prostě všechna africká zvířena, na která si jen vzpomenete. A také nosorožec!
Nosorožec a savana
Savana je přirozeným životním prostředím nosorožce. Zde se rodí, hledá potravu a zejména v dřívější době se stával potravou lovců. Nic nepomáhaly ochrany, které jej hájily proti útokům zvenčí. Chytří pytláci si vždy našli cestu na širokou savanu, kde ze svých dalekonosných zbraní rozsévali smrt těmto krásným zvířatům.
Na počátku 18. století po rozlehlých savanách Keni pobíhalo více jak 2 miliony nosorožců. Rodili se, bojovali o přežití a jejich počet stále narůstal. Savana je s klidem pojmula. Bylo na ní místa pro mnohem více kusů, než kolik jich mohli nosorožci dodat. Společenstvo žilo na savaně hezky pospolu. Sloni, žirafy, nosorožci a vedle nich i predátoři, kteří hlídali, aby se některá část populace příliš nepřemnožila.
Taková byla savana v minulosti, kdy po ní jezdilo minimum džípů. Savana žila svým vlastním životem, nikdo jí ničím neomezoval. Černí obyvatelé žili se savanou skoro v symbióze. Nikdo od nikoho nechtěl něco navíc. Savana jim dávala obživu, vodu a všechno, co potřebovali. Oni jí na oplátku neubližovali, vzdálenosti ukrajovali pouze vlastními silami. Mimochodem nejlepší běžci na dlouhé tratě se rodí právě v Keni, která jimi proslula a na žádném mistrovství nebo Golden league nechybí zástupce z Keni.
Nové století savanu změnilo
S nástupem 19. století se ale savany v Keni změnily. Hlučné a nemotorné džípy se rozjely krásnou savanou a ohlušily tak všechnu zvěř, která se tu s klidem rozmnožovala. Stáda gazel, nosorožců, lvů… se stěhovala jinam, kde by jim na savaně nezahrazovaly cestu smrduté a ohyzdné obludy, které jim začaly rozsévat smrt. Výstřel z hlavně, obláček dýmu a nosorožec se válel v trávě savany, kterou skropil svojí krví. Savana se začala otřásat výstřely. Tisíce jich padaly pod ranami z lovících pušek. Ochrana přírody? Ochrana zvířat? Kde ta v tu dobu byla. Životní prostředí v Keni (Africe) bylo silně porušeno. Zvířata byla honěna po savanách, nedostalo se jim chvíli oddechu.