Káhira
- hlavní město Egypta se 17 až 20 miliony obyvatel
- Egyptské muzeum s celou historií v centru Káhiry
- město mrtvých – největší islámský hřbitov na světě
- Chán el-Chalílí – největší a neznámější tržiště v Africe
- koncentrace několika set mešit na jednom místě
- třetina domácností v Káhiře nemá tekoucí vodu
Káhira vždycky byla a v současnosti, zdá se ještě více, je velkou křižovatkou časů, civilizací a kultur. Spojena s černou Afrikou uzoučkou stužkou životodárného Nilu, stala se Káhira vstupní branou Blízkého východu, Evropy i Afriky, třetího světa i vyspělé civilizace. Přijde jen na to, z které strany se jedinec do Káhiry pohybuje. Káhiru lze protnout po širokých mnohaproudých autostrádách i proplétat se jí v prachu a kalužích mezi volskými povozy a dvoukoláky.
Počasí v Káhiře
Egyptské památky v Káhiře
V muzeích Káhiry lze putovat 5000 let zpět a na veletržním výstavišti nahlížet do příštího tisíciletí. Káhira je pro cizince nevypočitatelná a vzrušující úžasným spektrem nabídky, zklamání i překvapení, a především koncentrací toho všeho v nejtěsnějším sousedství nejhlubších kontrastů. Tohoto kontrastu si všimne každý návštěvník Káhiry projetím několika prvních kilometrů předměstím. Avšak kulturní památky v jejím okolí a samotných muzeích uchvacují stále další lidí napříč generacemi.
Káhira – návrat k minulosti
Pokud se vydáte po hlavní třídě Egyptské Káhiry, tak jediné špatné odbočení na silnici řízené semafory a bezpočtem policistů může představovat odbočení o staletí. Rozličné jednotlivé městské čtvrti Káhiry pokrývají veškerou nepředstavitelnou škálu, od noblesních zahradních ulic s novostavbami přeplněnými balkóny a terasami, automatickými garážemi a vstupy s rudými koberci, bezpočet jich 24 hodin denně hlídají soukromí strážci, až po hrnčířskou, věčně kouřící čtvrť, kde se v nepředstavitelné špíně a nedýchatelném ovzduší brodí po kolena v blátě vyzáblé děti, jejichž domovem je pelech ze starých hadrů.
Zdá se, že navzdory rychlému tempu modernizace Káhiry spojenému s výstavbou autostrád a moderních obchodů se podstata života stále rostoucí Káhiry nemění – stejně jako její nejrozšířenější oděv – galábíje, připomínající dlouhou noční košili. Proto také nejspíše i dnes právě Velký bazar zůstává srdcem Káhiry a ta je srdcem celého Egypta.
Velký bazar
Jeho hlavní vstupní místa a první křivolaké nespočetně se rozvětvující a rozrůstající uličky září zlatem a stříbrem. Tak, jak se rozlévají a rozmělňují orientační schopnosti cizince, mění se i sortiment. Teprve tehdy, když se zcela volně oddáte unášení, dojmům a náhodným impulzům barev a vůní a přitom se zaplétáte hlouběji do bezbřehého labyrintu tisíců miniobchůdků, stánků, prodejních koutů, podléháte teprve kouzlu chaosu, živelnosti a zdánlivé nahodilosti. Přitom objevujete řád bazaru, ve kterém se prodavači obřích nádob soustředili do několika ulic, zatímco další uličky září nepřebernem barev a vůní koření, další hřmotí stovkami šicích strojů a lákají vlajkoslávou tisíců plápolajících galábijí, jiné hromadami bot a vyvoláváním náhončích.
20.07. 2008 v 10:17 pm
Letos letím s dětmi /9 a12 let/do Hurgády a chtěla bych podniknout jednodení výlet .Je toho opravdu mnoho a nemohu se rozhodnout.Poraďte prosím
14.09. 2008 v 5:13 pm
V Egyptě jsem byla je to tam krasný nejhezčí země co znám fakt luxus a na pyramidách,¨nádherný pocit.