Safari
Keňa – to je safari! Je to nejvyhledávanější atrakce v afrických republikách. Safari je něco, co ve vás zanechá dojmy na celý život. Není to jen proto, že se celé safari odehrává v otevřené přírodě a vy tak můžete vidět zvířata volně pobíhat po savanách Keni. Safari je zážitek, který se vám vryje pod kůži, prostoupí vás a nebude se chtít pustit. Pro každého dobrodruha je volná příroda (a že jí je v Keni požehnaně) něčím magickým.
Dříve byla volnost samozřejmostí, ale dnes, v době modernizací a technických vymožeností, je něco jako volná savana pro Evropana nepředstavitelným pojmem. Právě safari mu může otevřít obzory. Safari vždy každému ukáže své krásy, ale pouze na člověku je, jestli je dokáže vnímat všemi smysly. Keňa, safari, savana… to jsou kouzelná slova pro lidi, kteří si chtějí užít trochu dobrodružství a romantiky ve volné přírodě.
Co na safari
Ale není safari jako safari. Keňa sama o sobě není zemí nebezpečnou, ale zvířata volně pobíhající po savanách se jimi někdy mohou stát. Neopatrnost a lehkovážnost se tu krutě trestá. Na savanách v Keni platí právo silnějšího. Safari není o právnických kličkách, ale o přežití. Přirozený výběr v savaně udržuje koloběh celého ekosystému v rovnováze. Kdyby tomu tak nebylo, nebylo by kam jezdit, nebylo by safari. Proto se na safari pořádně připravte a nic nepodceňujte.
Průvodci vás budou informovat, ale znáte se. Od nikoho nebrat příkazy, sám vím nejlíp, co je pro mě dobré. Safari je ale věc, kterou běžný člověk může lehce podcenit. Kvalitní oblečení, opalovací krémy… to jsou samozřejmosti, ale vědomosti už musíte získat sami. Buď si nastudujete nějakou knihu o Keni, safari a savanách, nebo se necháte poučit od průvodce. Safari průvodce je člověk zkušený. Pohybuje se po savanách – je to pravý zálesák. Ten bude zcela jistě vědět i něco navíc, co není v průvodcích.
Druhy safari
Samozřejmě, že safari se také dělí podle obtížnosti a dostupnosti. Terén savany je široširá rovina, ale občas se na savaně vyskytnou skály, trnité porosty, kde se také zdržují houfy zvěře, proto ono dělení safari.
Pro méně dobrodružné povahy, které si chtějí safari pouze „ošahat“ ale jinak s ním nemít nic společného, jsou připraveny výlety pouze po okolí. S pevným tábořištěm, kam se budete vracet. Žádné přespávání na noční savaně, žádný noční „safari adrenalin“. Vyjížďky budou trochu připomínat výlet za plotem. Uvidíte sice pobíhat zvířata v divoké přírodě, ale pouze je uvidíte. Nebudete se mezi nimi pohybovat. Není to ta pravá romantika safari, která na vás může dýchnout. Někomu to ale stačí.
Druhá varianta safari je stvořena pro pravé dobrodruhy a zálesáky, kteří milují volnou přírodu, zvířata, Keňu, savanu… prostě všechno, z čeho čiší nezávislost a krása prapůvodu. Svou podstatou se tito lidé na safari přibližují k původním obyvatelům savany, potažmo celé Keni. Výlety mezi zvířata, možnost jejich pozorování z velké blízkosti. Noční projížďky po savaně s průvodcem. Spaní po širákem. Pozor. Romantika na savaně nebude taková idylka. Safari není pro měkké povahy. Noční zvuky savany se vám zaříznou hluboko do uší. Takový řev lva není napoprvé moc příjemný, ale zvyknete si a zamilujete si je.
Safari s velkou pětkou se do vás otiskne jako razítko, zanechá svoji stopu ve vašem srdci. Největší utrpení potom je, když jdete do ZOO a tam vidíte zavřená zvířata. Litujete je a sníte o tom, jak jste viděli jejich příbuzné volně pobíhat po savanách Keni, vzpomínáte na své safari, na kterém jste pocítili volnost, která je těmto zavřeným zvířatům odepřena.
Savana a safari
Savana a safari patří neodmyslitelně k sobě. Jsou to věční přátelé, kteří bez sebe nemohou existovat. Savana je přírodním prostředím pro safari, jež zase poskytuje jakousi ochranu zvířatům a zároveň umožňuje lidem poznat krásy přírody a volně se pasoucí zvěře.
Savanou se rozumí travnatá oblast tropických nebo subtropických oblastí. Savana má svoje období dešťů, které je vždy netrpělivě očekáváno. V těchto časech se ale safari nepořádá. Proč také, když pořád jenom prší. Savana má i druhý extrém. Období sucha. To je delší. Nedostatek vody na savaně způsobuje mizení porostu – přirozené pastvy pro zvěř – a následnou migraci obrovských stát. Proto se někdy stává, že na safari musíte ujet pořádný kus, než naleznete nějakou zvěř. Tato dvě období nejsou pouze na savanách, ale v celé Keni a ve většině afrických zemí.
Vegetace, která ovládne savanu, se nikdy neví dopředu. Ovlivňuje ji momentální klima a půdní podmínky, které se čas od času mění. Savana je ale velice přizpůsobivá a tvořivá. Funguje jako samostatný celek (proto také safari tak dlouho přežívá). Traviny a dřeviny na savaně mají odlišné ekologické nároky, vzájemně se potlačují, válčí mezi sebou o vedoucí postavení a tím tak vytvářejí samu podstatu savany.
5.01. 2010 v 2:55 pm
Je to zajímavá starána našla jsem tady mnoho informací do školy děkuji až něco o savanách budu potřebovat tak nepříjdu jinam než sem na tuto stránku je ZAJIMAVA